kamery_przemysowe_cctv_monitoring
profesjonalny_monta_monitoringu_kamer
telewizja_dozorowana_cctv_warszawa
monitoring_warszawa_telewizja_przemysowa
monitoring_wizyjny_kamery_cctv
systemy_monitoringu_domw_osiedli
monitoring_wizyjny_warszawa_cctv
systemy_monitoringu_przemysowego_cctv
monitoring_przemysowy_kamery_warszawa
telewizja_przemysowa_ochrona_domu
kamery_przemysowe_nadzor_firmy

Decydując się na systemu monitoringu, musimy dobrać dla niego odpowiedni rejestrator DVR / NVR. Jednym z podstawowych kryteriów wyboru często jest szybkość nagrywania. Co powinniśmy wiedzieć decydując o tym właśnie parametrze?

Wszystkie rejestratory posiadają możliwość nagrywania określonej liczby klatek na sekundę (kl./s) dla poszczególnych rozdzielczości. Rozwijając temat, można wyobrazić sobie kamerę, która wykonuje mnóstwo fotografii w ciągu 1 s. Filmy czy nagrania stwarzają wrażenie ruchu poprzez pokazywanie nieruchomych obrazów w odpowiednim tempie. Liczba takich obrazów na sekundę oznacza właśnie frame rate i jest mierzona w klatkach na sekundę (fps). Im większa liczba klatek/obrazów na sekundę, tym lepiej i płynniej wygląda ruch na urządzeniu wyświetlającym te obrazy (lepsza rozpoznawalność szczegółów). Jeśli chodzi o nagrywanie obrazów, to oczywistym jest, że większa liczba klatek na sekundę zajmie więcej miejsca na nośniku danych. Za obraz bez efektu poklatkowości (płynne wideo) uważa się obraz odświeżany z częstotliwością 25 kl./s dla systemu telewizyjnego PAL lub 30 kl./s dla systemu NTSC.

W praktyce bardzo rzadko wykorzystuje się maksymalną szybkość, zwłaszcza w przypadku wysokich rozdzielczości, ponieważ wiąże się to ze znacznym wykorzystaniem przepustowości pasma. Przeważnie kamery pracują z szybkością od 5 do 15 kl./s, a w przypadku wystąpienia alarmu mogą automatycznie zwiększyć częstotliwość odświeżania do poziomu 25 kl./s. Oczywiście w niektórych przypadkach zachodzi konieczność stosowania bardzo wysokiej szybkości nawet na poziomie 100 kl./s, jednak takie rozwiązania nie należą do powszechnych i znajdują zastosowanie jedynie w ściśle określonych sytuacjach (np. do podglądu crashtestów).

W praktyce mniejsze prędkości rejestracji obrazu wykorzystywane są do kontroli tłumu (5-15 kl./s), natomiast wyższe np. na poziomie 25 kl./s do kontroli zachowań pojedynczych osób. W większości instalacji monitoirngu zastosowanie prędkości 15 kl./s jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem. Docelowa prędkość zapisu powinna być zawsze indywidualnie dopasowana do potrzeb danej instalacji.
 

Poniżej znajda Państwo filmy, pomocne w zapoznaniu się z wpływem parametru kl/s na zapisany obraz monitoringu:

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje? Zapisz się do newslettera!